Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän C 19 Koksin ja jalostettujen öljytuotteiden valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2026/32026/42026/52026/62026/7
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)77.64421.4133.36128.0777.9145.81234.54710.575.95717.6557.0100.14041.85310.874.980
Albania (AL)60.0500.0420.0130.0750.0
Andorra (AD)10.0
Australia (AU)100.02210.010320.04420.02710.05
Azerbaidžan (AZ)21
Bahama (BS)3
Belgia (BE)4.8271.349.3807.5562.142.7095.2401.657.9267.3612.925.55517.2344.486.472
Brasilia (BR)27815
Bulgaria (BG)110.012190.01
Chile (CL)1
Costa Rica (CR)10.0
Espanja (ES)2330.1283360.1213760.1282.2170.933190.12
Etelä-Afrikka (ZA)320.0110.0360.01070.01030.06
Etelä-Korea (KR)990.01820.11760.14210.23750.1
Gibraltar (GI)34.056
Heardsaari ja McDonaldsaaret (HM)
Indonesia (ID)20.030.020.030.020.0
Intia (IN)20.01510.0130.01690.01
Irlanti (IE)30.0210.021
Islanti (IS)111
Iso-Britannia (GB)6520.224.68820.5265.8209.7813.037.3247.2482.9614050.1117
Israel (IL)
Italia (IT)8610.21204800.12226370.21946630.31535010.1398
Itävalta (AT)130.0170480.0167530.0452210.07
Japani (JP)520.0800.01550.0460.0720.01
Kanada (CA)12.0993.312440.1410.3543.11680.11600.01
Kazakstan (KZ)1251
Kiina (CN)300.0110.02660.04240.024380.1
Kirgisian tasavalta (KG)10
Kolumbia (CO)3.7561.05.2061.56.1311.91.9840.85.0631.3
Kosovo (XK)30.020.030.010.010.0
Kreikka (GR)240.09860.312.3010.72.0360.86.3171.6
Kroatia (HR)610.070.010.0
Latvia (LV)3750.183.5206740.214.3097370.25.5766830.36.4117470.29.789
Liettua (LT)1.2200.311.5834.1491.211.3333.5701.110.2991.7350.79.6039090.224.927
Malawi (MW)1
Malesia (MY)70.070.0
Meksiko (MX)11440.0
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)1050.01070.010.2432.6
Moldova (MD)2
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)1050.01070.010.2432.6
Namibia (NA)
Norja (NO)13.1563.645940.018.7755.3551.624913.4745.425513.9583.6266
Peru (PE)41
Pohjois-Irlanti (XI)10.0
Portugali (PT)10.02920.0310.0260.02
Puola (PL)26.8517.4142.08423.9336.766.64525.9607.953314.9736.032912.5153.232.549
Qatar (QA)2.7320.814.2214.0910.02.0640.8660.0
Ranska (FR)3.3360.96.5441.8790.51.0831.3240.43331.5620.66.2111.9070.513.442
Romania (RO)230.0120.030.070.022500.112
Ruotsi (SE)165.58745.7167.974207.31258.2260.232166.94750.5150.137144.33857.6204.802242.70262.4176.057
Saksa (DE)4.7651.33.1975.9181.713.4645.9051.84.7464.3741.73.5484.8341.210.049
Salomonsaaret (SB)60.070.0290.0330.060.0
Saudi-Arabia (SA)4
Serbia (XS)3850.212740.1
Singapore (SG)14.8544.11133160.023
Slovakia (SK)2252522324
Slovenia (SI)170.011350.01390.041470.11260.02
Sveitsi (CH)560.01900.02420.02410.021030.012
Taiwan (TW)130.0140.070.040.020.0
Tanska (DK)890.011.8652150.11.572510.071120.01.701460.019
Thaimaa (TH)20.040.020.030.0
Turkki (TR)150.066130.04470.02890.03620.025
Tšekin tasavalta (CZ)4320.16470.2685990.2404470.2370.042
Ukraina (UA)1.9242.4592.0302.5941.720
Unkari (HU)70.010.020.010.0120.0
Uruguay (UY)22
Uzbekistan (UZ)8215
Vietnam (VN)10.010.010.0
Viro (EE)4900.118.5944660.118.4754850.129.8782880.116.0983120.132.894
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)1
Yhdysvallat (US)26.3277.334.17020.7085.837.12910.2793.178.44514.9796.0136.9053.8621.012
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)33.100
kaikki maat yhteensä 362.403100.0689.838100.0 356.023100.0668.793100.0 330.266100.0453.910100.0 250.770100.0514.509100.0 389.142100.0496.970100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Alkuvuoden 2026 tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot